Læs mere:
Her finder du en oversigt over sommerens festivaler i de 5 regioner i Danmark:
Nordjylland
• Haze over Haarum - www.haze.dk
• Nibe Festival - www.nibefestival.dk
• Skagen Festival - www.skagenfestival.dk


Midtjylland
• Bork Havn Musikfestival
- www.borkhavnmusikfestival.dk
• Jelling Musikfestival - www.jellingmusikfestival.dk
• Sølund Musik-Festival - www.solundfestivalen.dk
• Tunø Festival - www.tunofestival.dk
• Samsø Festival - www.samfest.dk
• Danmarks Grimmeste Festival - www.grimfest.dk
• Aarhus Festuge - www.aarhusfestuge.dk
• Skive Beach Party - www.skivefestival.dk
• Skanderborg Festival - www.smukfest.dk
• SPOT Festival 2013 - www.spotfestival.dk


Syd- og Sønderjylland
• Tønder Folk Festival - www.tf.dk
• Nord-Als Musikfestival - www.musikfestival.dk
• Kløften Festival - www.kloften.dk


Fyn og øer
• Rock Under Broen, Middelfart
- www.rockunderbroen.dk
• Odense Internationale Filmfestival, Odense
- www.filmfestival.dk
• Langelands Festival - www.langelandsfestival.dk
• H. C. Andersen spillene i Den Fynske Landsby,
Odense - www.hcandersenfestspil.dk
• Nyborg Voldspil, Nyborg - www.nyborgvoldspil.dk


På Sjælland er udbuddet af koncerter så omfat-
tede, at vi må bede dig om at besøge dit lokale
turistbureau og hente informationer og brochurer,
da en liste langt fra vil være re­præsentativ for
regionen.
Her finder du en oversigt over de mest besøgte seværdigheder og attraktioner i de 5 regioner i Danmark:
Nordjylland
• Nationalpark Thy
• Skagen Museum, Skagen
• Nordsømuseet, Hirtshals
• Faarup Sommerland, Blokhus
• Læsø Saltsyderi, Læsø
• Sight seeing bus - Visit Nordjylland
• Rold Skov
• Utzon Museum, Aalborg
• Stenaldercentret, Ertebølle
• Fiskebåde på standen, Lønstup

Midtjylland
• Djurs Sommerland, Nimtofte
• Den Gamle By, Aarhus
• ARoS, Aarhus
• Silkeborgsøerne, Silkeborg
• Legoland, Billund
• Kattegatcenteret, Grenå
• Fregatten Jylland, Ebeltoft
• Skandinavisk Dyrepark, Kolind
• Tivoli Friheden, Aarhus
• Mønsted Kalkgruber, Stoholm
• Moesgaard Museum, Højbjerg
• Randers Regnskov, Randers

Syd- og Sønderjylland
• Legoland, Billund
• Givskud Zoo, Give
• Danfoss Universe, Nordborg
• Museet på Koldinghus, Kolding
• Madsby Legepark, Fredricia
• Skærup Zoo, Børkop
• Sommerland Syd, Kruså
• Rømø Lege & Hesteland, Rømø
• Enghave Dyre- og Naturpark, Vejen
• Vejle Kunstmuseum, Vejle
• Vikingegrave og runesten, Jelling
• Vægterrundgang, Haderslev
• Fanø
• Gendarmstien, Aabenraa
• Løgumkloster, Tønder
• Vadehavet og Marsken
• Dybbøl Mølle, Sønderborg
• Gråsten Slot, Sønderborg
• Ringridning, Sønderborg og Aabenraa
• Mennesker ved havet, Esbjerg
• Højer Sluse, Højer
• Ribe Domkirke, Ribe
• Møgeltønder by, Møgeltønder

Fyn og øer
• H.C. Andersens hus, Odense
• Danmarks Keramikmuseum, Middelfart
• Danmarks Jernbanemuseum, Odense
• Egeskov Slot, Kværndrup
• Naturama, Svendborg
• Johannes Larsen Museet, Kerteminde
• Brandts, Odense
• Valdemars Slot, Tåsinge
• Den Fynske Landsby, Odense
• Møntergården, Odense
• Fyrtøjet, Odense
• Odense Zoo, Odense
• Terrariet Vissenbjerg, Vissenbjerg
• Carl Nielsen Museet, Odense
• Fåborg Museum, Fåborg
• Nyborg Slot, Nyborg
• Gorilla Park, Stenstrup
• Fjord & Bælt, Kerteminde
• Fyns Kunstmuseum, Odense
• HC Andersen Festspil, Odense

På Sjælland er udbuddet af attraktioner så omfat-
tede, at vi må bede dig om at besøge dit lokale
turistbureau og hente informationer og brochurer,
da en liste langt fra vil være re­præsentativ for
regionen.